Výroba kyslíku na místě{0} je nyní skutečným rozhodnutím o nákladech, nikoli teoretickým. Objem kapalného kyslíku v USA činil v březnu 2026 v průměru 258 USD za metrickou tunu a 263 USD za metrickou tunu v červnu 2026, přičemž kanadský velkoobjemový LOX ve stejných měsících činil 230 USD a 233 USD za metrickou tunu.Údaje o hromadných cenách kapalného kyslíku IMARC za první polovinu roku 2026. Oproti dodávané ceně, která se pohybuje s trhem, se argumenty pro výrobu na místě každým čtvrtletím posilují.
Háček je v tom, že žádná technologie nevyhrává. PSA, VSA a membránové systémy jsou všechny umístěny na stejné rovině čistoty-proti-proudé rovině a každý z nich obchoduje čistotu s prouděním, aby si na ní udržel svou pozici, což jeproč si ty tři technologie vůbec konkurujíspíše než jeden jednoduše nahrazovat ostatní.
Toto srovnání PSA vs. VSA vs. membránová tvorba kyslíku je pouze výzkum-. Čerpá z publikovaných srovnávacích testů, datových listů OEM a normalizačních orgánů a neuvádí žádná data z prvních{2}}testů. Následující části hodnotí všechny tři z hlediska čistoty, průtoku a rozsahu, energie a celkových nákladů na vlastnictví, půdorysu a údržby, přívodu vzduchu-a připravenosti k certifikaci.
Souhrnné srovnání: PSA vs VSA vs tvorba membránového kyslíku na první pohled
|
PSA |
VPSA |
Membrána |
|
|---|---|---|---|
|
Nejlepší pro |
Malá až střední-velikost na-poptávku webu |
Velká průmyslová dodávka s jedním-vlakem |
Mírné obohacení, kde není požadována čistota 90 %+ |
|
--- |
--- |
--- |
--- |
|
Kapela čistoty |
90 až 95 obj. %, argonový strop téměř 95 % |
90 až 93 obj. % typický, 94 obj. % strop |
Pásmo obohacení, ne nastavená hodnota |
|
Rozsah průtoku |
1,5 až 197,4 Nm³/h v 18 velikostech |
700 až 10 000 Nm³/h jeden-vlak; 80 až 400 Nm³/h v menších jednotkách |
Váhy s plochou membrány a počtem stádií |
|
Specifická energie |
0,45 až 0,60 kWh/Nm³ |
0,28 až 0,38 kWh/Nm³ |
Nepublikováno ve srovnatelných jednotkách |
|
Poptávka po-vzduchu |
Přibližně 11 m³ stlačeného vzduchu na 1 m³ O₂ |
Dmychadlo při 300 až 1 000 mBar, integrální sušící vrstva |
Výstupní tlak a teplota pohonu |
|
Typické aplikace |
Kliniky, laboratoře, svařování, úprava vody |
Ocel, buničina, cement, velké oxidační zatížení |
Podpora spalování, akvakultura, pokrývky |
Jak číst srovnání:
Výše uvedené výkonové rozsahy by měly být považovány spíše za orientační technické rozsahy než za garantované hodnoty. Skutečná čistota kyslíku, regenerace, specifická spotřeba energie a provozní náklady se liší podle podmínek přiváděného-vzduchu, průtoku kyslíku, dodávacího tlaku, okolní teploty, adsorpčních médií nebo vlastností membrány, provozního cyklu a konfigurace systému.
Pokud je hodnota odvozena z publikované specifikace výrobce, neměla by být interpretována jako nezávisle ověřený výsledek Sollantovy zkoušky. Pokud poskytujeme konkrétní údaje společnosti Sollant{1}}, měl by být uveden příslušný model, provozní podmínky a metoda měření.
PSA dodává 90 až 95 obj. % kyslíku v 18 velikostech od 1,5 do 197,4 Nm³/h (zveřejněné specifikace kyslíku PSA a údaje o cyklu, staženo 2026). VPSA dosahuje 700 až 10 000 Nm³/h jeden-vlak, což se rovná 25 až 345 t/den, při až 94 obj. % (velké-kapacity závodů VPSA, aktiva z let 2024–2025) a 80 až 400 Nm³/h při 93 % v menších rámech (Jednotky VPSA v pásmu 80 až 400 Nm³/h, staženo 2026). VPSA běží při 0,28 až 0,38 kWh/Nm³ oproti PSA 0,45 až 0,60 (referenční spotřeba energie na metr krychlový kyslíku, web aktualizován v srpnu 2026). Výstup membrány je pásmo obohacení, nikoli nastavená hodnota, protože selektivita O₂/N2 v praktických polymerech je skromná (měřená selektivita O2/N2 v membránách z dutých-vláken, 2020-08).
Rozhodovací pravidlo:zvolte PSA pod zhruba 100 Nm³/h, VPSA nad ní a membránu pouze v případě, že je dostatečné pásmo obohacení.
Přečtěte každý údaj jako rozsah. Kvalita vzduchu přiváděného vzduchu, nadmořská výška, pracovní cyklus a design cyklu, to vše se těmito čísly pohybuje, takže hlavní údaje dodavatele nejsou srovnatelné, pokud nejsou uvedeny podmínky testu.
Co vlastně tyto tři technologie odděluje?
Všechny tři odebírají stejný přívod vzduchu a odlišně jej oddělují, a tento rozdíl odděluje každý následný obchod-. Kyslík PSA prochází vzduchem přes molekulární síto zeolitového -typu, které přednostně adsorbuje dusík pod tlakem a zanechává kyslík v proudu produktu; snížení tlaku regeneruje lůžko (Atlas Copco, aktualizováno 2026-07-07). Adsorpční generátor kyslíku s kolísavým tlakem proto vyrábí kyslík zadržováním dusíku, nikoli tahem kyslíku dopředu. Častou záměnou je uhlíkové molekulární síto, které se odděluje kinetickou difúzí, kyslík vstupuje do pórů rychleji než dusík. To je klasický mechanismus dusík-PSA, jiný režim separace vzduchu, takže jakákoli fráze „CMS postel vytváří kyslík“ je špatná.
VSA a VPSA provádějí stejnou adsorpční chemii, ale regenerují se na straně vakua, což mění profil energie a měřítka. Membrány fungují na zcela jiném principu: roztok-difúze dutými vlákny, kde je kyslík propustnější než dusík, takže permeát je vzduch obohacený kyslíkem-, nikoli čištěný kyslík.
Tato jediná skutečnost vysvětluje, proč si tyto tři technologie vůbec konkurují. V jakémkoli srovnání PSA vs. VSA vs. generování membránového kyslíku zabírají různé boxy stejné čistoty-proti-rovině proudění a každý obchoduje čistotu proti proudění. Pro PSA načasování cyklu nastavuje strop čistoty: delší adsorpční fáze poskytují vyšší průtok, ale nižší čistotu, zatímco kratší cykly upřednostňují čistotu před objemem a vyšší čistota také vyžaduje více stlačeného vzduchu a větší půdorys (Atlas Copco, aktualizováno 2026-07-07).
Než distributor cokoliv uvede, potřebuje od zákazníka pět vstupů: požadované pásmo čistoty, požadovaný průtok v Nm³/h a SCFM, pracovní tlak, nadmořskou výšku a pracovní cyklus. Těchto pět čísel rozhoduje o tom, která technologie je ještě v provozu.
Tip pro profesionály:Číselný údaj bez místa odběru vzorků a testovacích podmínek je obchodním číslem, nikoli specifikací. Aplikujte tento test na každý datový list, který obdržíte, včetně těch, které předáte.
Čistota: co může každá technologie skutečně přinést?
PSA i VPSA dosahují pásma 90 až 95 obj. %, membrána nikoli a nic menšího než následná čistička nepřekračuje 95% strop.
Důležitá poznámka k údajům o čistotě kyslíku
Čistota kyslíku není pevnou vlastností PSA, VSA nebo membránového systému. Skutečná čistota závisí na podmínkách přiváděného vzduchu-, průtoku, provozním tlaku, nastavení cyklu, charakteristikách adsorbentu nebo membrány a konfiguraci systému.
Rozsahy v grafu jsou proto určeny pro porovnání technologické-úrovně, nikoli jako zaručená výstupní specifikace pro každý systém.

Čistota PSA je spíše volitelná než pevná. Jedna zveřejněná specifikace PSA nabízí stupně čistoty 90, 92, 93, 94 a 95 % a průtok klesá se stoupajícím stupněm: 197,4 Nm³/h při 90 % až na 179,4 Nm³/h při 95 % (stupně čistoty PSA a průtok, který stojí, 2025). VPSA běží na podobný strop,až 94obj. % na referenčních datech, které GASGEN publikuje (aktualizováno srpen 2026).
Strop je molekulární fakt a patří k mechanismu zeolitu. Pod tlakem zeolit síta přednostně adsorbuje dusík a kyslík zůstává v plynném produktu (základ molekulární-velikostní separace na sítu, aktualizováno 7. července 2026). Argon je svou velikostí a adsorpčním chováním dostatečně blízký kyslíku, že síto je nemůže ekonomicky oddělit.
Proč 95 % je zeď, ne nastavení:překročení 95 % znamená přidání dalšího čističe, nikoli vytáčení jednotky.
Čistota membránové separace kyslíku se chová odlišně. Jednostupňová -selektivita O2/N2 je skromná, takže produkt je spíše pásmo obohacení než nastavená hodnota, kterou nastavujete, a podávací tlak, teplota a počet stupňů ovlivní výsledek více než jakékoli nastavení ovládání. Nejedná se o vadu, kdy přihláška požaduje obohacení; jde o diskvalifikaci tam, kde aplikace chce známku.
Aplikace nastaví užitečný filtr. Provzdušňování odpadních vod a akvakultura běží na 90 až 93 %, obohacení sklooxy-paliva a oceli EAF na 90 až 95 % a tvorba ozonu na 90 až 95 % (minimální čistota kyslíku podle aplikace, aktualizováno v srpnu 2026).
Medicinální kyslík řeší otázku membrány přímo. WHO uvádí, že PSA medicinální kyslík je 93 % plus minus 3 %, zatímco kyslík vyrobený zkapalňováním vzduchu pro lékařské použití nesmí být nižší než 99,5 % (Požadavek WHO na čistotu lékařského kyslíku, 2020, normová stránka stále aktuální). U aplikací medicinálního kyslíku by uživatelé měli vždy před výběrem zařízení potvrdit shodu s místními předpisy a platnými normami. Samotné specifikace generátoru kyslíku neurčují schválení regulačními orgány. Pásmo obohacení membránového systému je hluboko pod 93 %, a proto je vyloučeno z lékařského použití, a jednotku PSA nelze jednoduše posunout na 99,5 % bez následné čističky.
Nákladová stránka čistoty je mechanická, nikoli komerční. Delší adsorpční fáze poskytují vyšší průtok při nižší čistotě; vyšší čistota vyžaduje více stlačeného vzduchu a větší půdorys pro jeho zpracování.
Tok a rozsah: kde každá technologie přestává být ekonomická?


Crossover má točivý moment zhruba 100 Nm³/h. Nad ním, vakuový systém adsorpce kyslíku ušetří 30 až 50 % energie, kterou by jednotka PSA spálila při stejném výkonu; pod ním jednoznačně vítězí mechanická jednoduchost PSA (benchmark energie generátoru kyslíku GASGEN, aktualizovaný ze srpna 2026).
Publikované obálky mapují, které se čistě rozdělí. Generátory PSA běží od 1,5 do 197,4 Nm³/h (OXYBERG), zatímco jednotky VPSA v pásmu 80 až 400 Nm³/h pokrývají 47 až 235 scfm, neboli 2,5 až 12,6 tun za den (Atlas Copco OGV+). Velké-kapacity závodu VPSA dosahují 700 až 10 000 Nm³/h v jednom vlaku, což se rovná 25 až 345 tunám 100% O₂ za den (Linde Engineering).
Proč se PSA přestane plynule škálovat? Každá věž dokončí cyklus každých 60 až 120 sekund a následující vyrovnávací nádrž převádí výstup pulzního lože na kontinuální průtok (OXYBERG). Odmítání je proto omezeno načasováním cyklu a objemem vyrovnávací paměti, nikoli samotnou poptávkou.
Tato obálka vysvětluje mapu poptávky za velkými závody VPSA: segmenty průmyslu, které obsluhují, zahrnují ocelářství a neželezné kovy, sklo, celulózu a papír, těžbu, spalování a chemikálie, katodové pražení lithiových baterií, čištění odpadních vod a cementové oxyfuel (Linde Engineering).
Dvě upřímná upozornění. Pod crossoverem nese malá VPSA infrastrukturu, kterou aplikace nepotřebuje. Na samém vrcholu sortimentu zůstává zavedená kryogenní separace.
Energie a celkové náklady na vlastnictví: který provoz je levnější?
VPSA je nejnižší-energetická možnost v měřítku a PSA nejnižší v malém měřítku, takže-náklady na výrobu kyslíku na místě závisí na tom, kde sedíte na ose proudění.
|
Technologie |
Měrná spotřeba energie |
Kapela čistoty |
Nejlepší měřítko |
|---|---|---|---|
|
VPSA |
0,28-0,38 kWh/Nm³ |
90-93% |
100-5000 Nm³/h |
|
PSA |
0,45-0,60 kWh/Nm³ |
90-95% |
1-200 Nm³/h |
|
Čistička PSA plus |
0,60-0,80 kWh/Nm³ |
99%+ |
Malé až střední |
|
Kryogenní |
0,55-0,90 kWh/Nm³ |
99.5%+ |
Velký |

Jedná se o srovnávací spotřebu energie na metr krychlový kyslíku z technologického srovnání GASGEN, aktualizovaného v srpnu 2026. Čistota nese své vlastní náklady: 90 % až 93 % přidá zhruba 5-8 % energie a 93 % až 95 % dalších 10-15 %, takže energetická penalizace sloučenin každého kroku čistoty.
Životnost síta je druhá položka.Pokyny pro nahrazení CMS společnosti Nitroquanta(2026-05-28) poskytuje 5 až 10 let za ideálních podmínek, 3 až 4 roky se kontaminovaným vzduchem nebo provozem při horních teplotních limitech a 12 let nebo více na jedno nabití s vynikající předúpravou. Zablokování pórů uhlovodíkovým a olejovým aerosolem, vlhkost, mechanické otěry a prach a tepelné cykly ovlivňují rozdíl, takže realistický interval výměny síta je otázkou předběžné úpravy, nikoli otázkou dodavatele.
V porovnání s dodaným plynem se cena volně loženého kapalného kyslíku IMARC pro první polovinu roku 2026 pohybovala v březnu na 258 USD za metrickou tunu a na 263 USD/MT v červnu v USA a 230 USD/MT a 233 USD/MT v Kanadě. To, co toto okno průzkumu nemohlo znovu{6}}ověřit na aktivní stránce, je poptávka a{7}}vyrovnaná čísla pro generování na-stránkách oproti dodaným LOX, takže zde není uvedena žádná doba návratnosti.
Pravidlo měření: zaznamenejte skutečnou kWh za jeden týden a vydělte celkovým vyrobeným Nm³ ve srovnání s vaší úrovní čistoty. Toto číslo, nikoli datový list, je to, co by zakázka měla podepsat.
Stopa, údržba a připravenost-vzduchu: co každý vyžaduje na místě?
Technologie, která vyhrává na půdorysu a údržbě, je ta, jejíž předúprava vstupního vzduchu-je správně specifikována, protože nedostatečná předúprava zkracuje životnost síta a ruší nároky na výkon u všech tří. Řetězec přívodního vzduchu, který každá technologie vyžaduje, je skutečným omezením: PSA potřebuje čistý, suchý stlačený vzduch z kompresoru, sušičky a filtrační soustavy s koalescenčními a olejovými-parními filtry v závislosti na typu kompresoru, běžně specifikovaným podle třídy ISO 8573-1 (Atlas Copco, bez data stránky). Jednotky VPSA eliminují samostatnou sušičku, protože integrální sušící vrstva odstraňuje vlhkost a CO2 před adsorpční vrstvou, takže systémy nízkotlakých dmychadel (300 až 1000 mBar nebo 4 až 15 psi) nesou lehčí rovnováhu zařízení.
Profily údržby se liší podle mechanismu. Adsorpční kyslíkový generátor s kolísáním tlaku mění svá lůžka zhruba každých 60 až 120 sekund, takže výstup je pulzní a potřebuje vyrovnávací nádrž a cyklické-opotřebování síta je skutečně opakující se náklad. Membránové moduly nemají žádné cyklistické lůžko, které by se přitahovalo, zatímco VPSA místo toho přidává dmychadlo a vysavač-.
Certifikát, ne brožurka:požádejte o zkušební protokol s uvedením přesného modelu, nikoli o obecný datový list.
Pro distributora, který se kvalifikuje jako dodavatel, požadujte označení CE s deklarací PED 2014/68/EU, ISO 9001 jako obecný certifikát kvality, ISO 13485 v případě, že se jednotka prodává pro lékařské použití, a zprávy o zkouškách výkonu třetí strany-uvádějící přesný model pro čistotu, průtok a tlak od akreditovaného nebo notifikovaného orgánu. Přidejte důkazy o testu stlačeného vzduchu podle normy ISO 8573-1-pro stranu přívodního vzduchu-se specifikacemi WHO a UNDP pro zařízení na výrobu lékařského kyslíku jako referenční dokumenty. Jednou z možností ve zvýhodněné zóně PSA-pod hranicí ~100 Nm³/h je řada SLTZO-1MZ až SLTZO-30MZ od Sollant Treatment, která pokrývá 1 až 30 Nm³/h při 93 % ± 3 %, která podporuje vnitřní distribuci vzduchu, která kompenzuje komprese CMS nebo tlakové kompresní zařízení podle pracovních podmínek a tlakové komprese válce se usadí.
Kdo by měl vybrat jakou technologii?
Pokud potřebujete 90–93 % kyslíku při mírném průtoku, zvolte PSA nebo malou jednotku VPSA. Pokud potřebujete 90–95 % při vysokém kontinuálním průtoku, zvolte VPSA. Pokud potřebujete medicinální kyslík na 93 % ± 3 %, zvolte PSA. Pokud chcete spíše obohacení než požadovanou hodnotu čistoty při velkém průtoku, zvolte membránu.
Provozovatelé odpadních vod nebo akvakultury, 90–93 % při mírném průtoku:PSA je obvykle vhodné a malé VPSA se stává konkurenceschopným, když se tok směrem ke crossoveru zvyšuje.
Sklárny, ocelárny nebo cementárny, 90–95 % při vysokém kontinuálním průtoku:VPSA vítězí na prahu průtoku, kde VPSA předbíhá PSA, zhruba o 100 Nm³/h, nad kterým šetří 30–50 % energie.
Odběratelé lékařského kyslíku, 93 % ± 3 % podle ISO 7396:PSA splňuje požadavky WHO na čistotu lékařského kyslíku; Úroveň zkapalnění-je udržována na 99,5 %.
Obohacení při velkém průtoku:Membrána vyhovuje aplikacím, které potřebují spíše pásmo obohacení než nastavenou hodnotu čistoty, protože měřená selektivita O2/N2 v membránách z dutých vláken nastavuje výstupní pásmo, nikoli pevný bod. Čistota membránové separace kyslíku proto není medicínským-zdrojem kyslíku.
Pod malým koncem PSA nebo nad obálkou jednoho-vlaku VPSA je odpovědí dodávání kapalného kyslíku nebo kryogenního-generování na místě.
Společnost Sollant vyvíjí a vyrábí zařízení na úpravu stlačeného vzduchu- a generátory plynu, včetně systémů na výrobu kyslíku a dusíku. Pokud dimenzujete systém pro konkrétního zákazníka, požádejte o kontrolu velikosti a my s vámi probereme čísla toku, čistoty a provozního-cyklu.
Často kladené otázky
Otázka: Je PSA lepší než VSA?
A: Ani jeden nevyhrává úplně; crossover má točivý moment zhruba 100 Nm³/h. Pod tím, jednodušší cyklus PSA a nižší náklady na vybavení z něj činí praktickou volbu. Navíc nižší spotřeba energie na straně vakua VPSA- snižuje spotřebu energie o 30 až 50 procent, což je práh toku, kde VPSA předbíhá PSA v provozních nákladech.
Otázka: Může membránový systém produkovat lékařský kyslík?
Odpověď: Ne. Výstup membrány je pásmo obohacení, nikoli kontrolovaný stupeň čistoty, a nemůže udržet koncentraci 93 % ± 3 %, kterou požadavky WHO na čistotu medicinálního kyslíku specifikují pro závody PSA. Úroveň zkapalnění-je udržována na 99,5 %, což je úroveň, kterou membránové systémy nedosahují vůbec.
Otázka: Mohu migrovat mezi technologiemi?
Odpověď: Nikoli jako pokles-ve swapu. Každá technologie nastavuje svůj vlastní napájecí-řetězec, půdorys a požadavky na vyrovnávací paměť-, takže přepínač znamená změnu velikosti- kompresoru, sušiče a přijímače vedle samotného generátoru.
Otázka: Jakou kvalitu vzduchu-požaduje každý z nich?
Odpověď: Všechny tři závisí na čistém a suchém vzduchu podle třídy ISO 8573-1, protože olej a vlhkost degradují adsorbent i membránová média. VPSA zde přináší výhodu: její integrální sušicí vrstva odstraňuje oddělený vysoušeč, který PSA a membránové skluznice potřebují proti proudu.
Otázka: Jsou tyto technologie stále relevantní, když se ceny dodaných LOX pohybují?
A: Ano. Velkoobjemová cena kapalného kyslíku, první polovina roku 2026, sledovaná indexem IMARC, zůstává kolísavá s přepravními a dodacími podmínkami, díky čemuž jsou náklady na výrobu kyslíku na místě -předvídatelné ve srovnání se stálou průmyslovou poptávkou.
Závěr
Rozhodnutí o PSA vs VSA vs vs. membránová tvorba kyslíku spočívá na čtyřech proměnných, nikoli na jediné nejlepší technologii: požadované pásmo čistoty, měřítko, pracovní cyklus a nadmořská výška pracoviště. Membránové systémy se nejsnáze instalují a jsou nejméně náročné na údržbu, ale mají nižší čistotu a bojují, když je také vyžadován vysoký průtok. PSA pokrývá nejširší praktický rozsah pro malou-až{3}}střední poptávku, zatímco VPSA se stává ekonomičtější volbou, jakmile nepřetržitá poptávka překročí zhruba 100 Nm³/h. Tento práh je místo, kde adsorpční generátor kyslíku s kolísáním tlaku ustupuje adsorpci s kolísáním vakua na provozních nákladech a je to jediné číslo, které stojí za to zkontrolovat, než uvedete nabídku.
Pro distributora není dalším krokem prezentace technologie, ale sběr dat. Získejte od zákazníka pět vstupů: špičkový a průměrný průtok, požadovaná čistota, denní pracovní cyklus, nadmořská výška místa a dostupná-kvalita vzduchu. S těmi, kdo jsou v ruce, požádejte o kontrolu velikosti podle skutečných provozních podmínek, nikoli podle údajů z titulku katalogu. Požádejte dodavatele o specifikaci síta, uvedenou specifickou spotřebu energie v místě provozu vašeho zákazníka a certifikační dokumenty, které se vztahují na zamýšlené konečné použití. Dodavatel, který může na všechny tři odpovědět písemně, je dodavatel, kterého můžete s důvěrou postavit před nemocnici nebo kuchyňský robot.
Podrobnější{0}}vedle{1}} tří technologií z hlediska čistoty, rozsahu a ceny naleznete v našem srovnání technologií výroby kyslíku.
